SYNDROM BIAŁEGO FARTUCHA, CZYLI JAK DOKŁADNIE MIERZYĆ SWOJE CIŚNIENIE?

fartuch-01

Stres u większości społeczeństwa wywołuje przyspieszenie rytmu serca, wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi oraz zwiększenie objętości wyrzutowej i rzutu serca . Na pojawienie się stresu w danej sytuacji ma wpływ wiele czynników, w tym indywidualne odczucia. To nieprzyjemne uczucie może pojawić się podczas różnego rodzaju działań i sytuacji, przykładowo rozwiązywania zadania matematycznego, sytuacji konfliktowej w pracy czy wizyty u lekarza. 

Efekt białego fartucha polega na pojawieniu się stresu podczas wizyty w gabinecie lekarskim, czyli jest to niekontrolowana reakcja organizmy na obecność personelu medycznego. W efekcie wystąpienia syndromu białego fartucha podnosi się ciśnienie pacjenta oraz przyśpiesza praca serca. Co ciekawsze syndrom ten pojawia się aż u 20% dorosłych pacjentów, jednak niebezpieczeństwo wynikające z jego wystąpienia wiąże się z możliwością błędnego zdiagnozowania nadciśnienia i przepisania leków osobie zdrowej.

 

Jak dokładnie zdiagnozować swoje ciśnienie?

Lekarz w sytuacji posiadania wątpliwości dotyczącego poprawności wykonanego pomiaru ciśnienia w gabinecie lekarskim, ze względu na występowanie silnego stresu u pacjenta zaleca:

 • prowadzenie dzienniczka pomiarowego podczas wykonywania pomiaru ciśnienia w domu,

 • badanie Holterem ciśnieniowym.

Dzięki temu będzie mógł z łatwością zdiagnozować rzeczywiste ciśnienie krwi pacjenta, a co za tym idzie podjąć decyzję o przepisaniu medykamentów bądź rezygnacji z leczenia.


Zalecenia dotyczące pomiaru ciśnienia
W przypadku pomiaru ciśnienia w domu warto mierzyć ciśnienie kilka razy dziennie o tych samych porach i w tych samych warunkach. Tak przeprowadzany pomiar będzie najbardziej miarodajny. American Heart Association w swoich rekomendacjach zaleca  wykonanie co najmniej dwóch odczytów, z jednominutową przerwą między nimi, oraz średnią z zarejestrowanych pomiarów. Pierwszy odczyt w serii jest zwykle najwyższy. Dodatkowe odczyty należy wykonać, jeśli różnica między pierwszymi dwoma jest większa niż 5 mm Hg. Wyciąganie średniej z pomiaru pozwala na otrzymanie rzetelnego wyniku pomiaru ciśnienia.

Skorzystaj z technologii Microlife Average Mode
MAM (Microlife Average Mode) to analiza 3 kolejnych pomiarów ciśnienia krwi w czasie krótszym niż 3 minuty, co zapewnia najwyższą wiarygodność dzięki szerokiemu spektrum pomiarów.

Technologia MAM zapewnia najwyższą dokładność monitorowania ciśnienia krwi zarówno w domu, jak i w warunkach profesjonalnych. Wielokrotne odczyty dostarczają lekarzom ważnych informacji i zapewniają, że plany leczenia odpowiadają potrzebom opieki zdrowotnej danego pacjenta.

 

Pacjent powinien uśredniać swoje pomiary ponieważ ciśnienie krwi zmienia się w ciągu dnia (rano, w południe, wieczorem). Opatentowana przez Microlife technologia MAM wykonuje trzy kolejne pomiary w każdej sesji. Odczyty są analizowane i ważone w celu uzyskania dokładniejszych wyników oraz podawana jest średnia wartość ciśnienia krwi.

Zalety technologii MAM w pigułce:

 

 • Wysoka niezawodność danych

 • Skuteczna diagnostyka nadciśnienia

 • Pewność wyników

 • Wliczony czas na odpoczynek ramienia

Specjalne walidacje Microlife

Ciśnieniomierze z serii 4G posiadają potwierdzoną badaniami walidację dla ogólnej populacji oraz specjalnych grup pacjentów, takich jak:

 • Kobiety w ciąży
 • Pacjenci z chorobami nerek
 • Diabetycy
 • Pacjenci z migotaniem przedsionków
 • Dzieci powyżej 12 roku życia

Wybierz jeden z ciśnieniomierzy Microlife i zadbaj o swoje zdrowie!

BP B6 Connect
BP B6 Connect

ciśnieniomierz naramienny, automatyczny

BP B3 AFIB
BP B3 AFIB

ciśnieniomierz naramienny, automatyczny

BP B2 Basic
BP B2 Basic

ciśnieniomierz naramienny, automatyczny